Nowe stawki za usuwanie drzew i krzewów

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Od 17 lipca obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. 

Stawki opłat zależą od obwodu pnia drzewa (mierzonego na wysokości 130 cm) oraz rodzaju lub gatunku drzewa. Ze względu na obwody drzewa podzielono na te do 100 cm i od 101 cm. Opłaty za usunięcie gatunków drzew przyrastających wolniej na grubość będą wyższe od drzew szybko rosnących.

Dla najpopularniejszych drzew szybko rosnących: wierzba, topola, kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa ustalono stawki 12 zł/cm dla drzewa do 100 cm w obwodzie i 15 zł/cm dla drzewa od 101 cm w obwodzie.

Dla wolniej rosnących popularnych gatunków: klon zwyczajny, jesion, klon jawor, lipa – 25 zł/cm dla drzewa do 100 cm w obwodzie i 30 zł/cm dla drzewa od 101 cm w obwodzie. 

Dla drzew wolnorosnących: dąb (oprócz czerwonego), buk pospolity, grab pospolity, jarząb pospolity – odpowiednio 55 zł/cm i 70 zł/cm.

Przykładowo dla wierzby o 100 cm w obwodzie opłata będzie wynosiła 1200 zł, a dla dębu szypułkowego o tym samym obwodzie – 5500 zł.

W przypadku krzewów, dla gatunków szybko rozprzestrzeniających się, określono stawkę w wysokości 10 zł/m2, niezależnie od powierzchni usuwanych krzewów.

Dla pozostałych gatunków do powierzchni 100 m 2 stawka wynosi 40 zł/m2, a od 101 m2 – 50 zł/m2.

Opłaty za usunięcie drzew i krzewów nie są ponoszone gdy nie ma obowiązku uzyskania zezwolenia na ich usunięcie lub gdy drzewa usuwane są na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą z nieruchomości będącej własnością osób fizycznych.

Stawki opłat wskazane w rozporządzeniu będą również służyły do wyliczenia kary za usunięcie drzew lub krzewów bez zezwolenia.